پایگاه ریاضیات مقدماتی و تخصصی

اللهم عجل لولیک الفرج

جمله ای نغز از بزرگان

 

شبکه آموزش پایگاه - آموزش ریاضی 3

خوارزمی
زندگی نامه

 

شبکه آموزش پایگاه - آموزش ریاضی 3 سوم تجربی (دوره ی دوم متوسطه)

 

مقدمه:

با یاد و نام خدای متعال و با استعانت از الطاف بیکرانش، سلسله جلسات آموزشی آموزش ریاضی 3 سوم تجربی را به صورت ویدئویی خدمت کاربران عزیز پایگاه تقدیم می کنیم که ادامه ی منطقی جلسات آموزشی ریاضی 2 است. تقریباً در تمام جلسات آموزش ریاضی، پیش نیازهایی از جلسات ویدئویی ریاضی 1 و 2 برای برقراری ارتباط منطقی ارائه خواهد شد. البته این جلسات نیز قسمتی از شبکه ی آموزش پایگاه خواهد بود.

سخنی با دبیران محترم ریاضی:

همه ی جلسات بر اساس کتاب مصوب ریاضی 3 رشته ی تجربی (دوره ی دوم) طراحی شده اند؛ هم چنین جلسات، نکته محور و مساله محور هستند (نه تست محور !!). سعی بسیار شده است که تا حد امکان از نرم افزارهای موجود و معتبر ریاضی مانند نرم افزار جئوجبرا و نرم افزار میپل برای ملموس کردن مفاهیم، استفاده شود.

برای نزدیک کردن محیط آموزش به محیط کلاس از سخت افزار خاصی به نام Xp-pen همراه با نرم افزار Microsoft Office OneNote 2010 شرکت مایکروسافت به عنوان تخته سفید (وایت بورد) استفاده شده است.

چون به احتمال قوی این آموزش ها به این صورت برای اولین بار در فضای اینترنت قرار می گیرد، دارای نواقص متعددی خواهد بود؛ پایگاه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما عزیزان بزرگوار به عنوان سکانداران آموزش ریاضی کشور خواهد ماند.

سخنی با دانش آموزان عزیز سال سوم تجربی:

دانش آموزان عزیز سال سوم رشته ی تجربی!! دقت کنید که کتاب ریاضی 3 ی شما، آغاز ریاضیات حرفه ای است که پایه ی ریاضیات دانشگاه محسوب می شود، بنابر این برای فهم دقیق آن باید بسیار کوشش کنید، پس ویدئوهای زیر را که با زحمت بسیاری طراحی شده است، با دقت تماشا کنید و اگر سوالی داشتید در پایین همین صفحه مطرح فرمایید؛ تضمین می کنیم که اگر این آموزشها را به دقت گوش دهید و تمرینات آن را که بسیاری از آنها تمرینات کتابتان هستند، با تلاش و پشتکار حل کنید، مشکل خاصی برای ادامه آن در سال آخر دبیرستان نخواهید داشت، مطمئن باشید.

با تشکر
پایگاه ریاضیات مقدماتی و تخصصی
17 آذر 1396

روش دریافت تمام جلسات آموزش ریاضی 3 تجربی نظام قدیم

کاربر گرامی تمام آموزش‌های پایگاه - به ویژه آموزش‌‌های ریاضی 3 تجربی نظام قدیم - از طریق نرم‌افزار «معلم ریاضی» در اختیار شماست؛ این نرم افزار در دو نسخه اندروید و ویندوز طراحی شده است که می‌توانید آن را از دو صفحه زیر دریافت فرمایید:

دریافت نسخه ویندوز نرم‌افزار معلم ریاضی

دریافت نسخه اندروید نرم‌افزار معلم ریاضی

فهرست مطالب آموزش ریاضی 3 تجربی نظام قدیم را در جدول زیر مشاهده فرمایید:

 

ردیف موضوع جلسه مدت زمان جلسه
1

روش آموزش فهرست مطالب کتاب
(کاربران عزیز! حتماً این جلسه را ببینید.)

17 دقیقه
2

پدیده های تصادفی

87 دقیقه
3

احتمال رخداد یک پیشامد و قانون جمع احتمالات

114 دقیقه
4

پیشامدهای مستقل و قانون ضرب احتمالات

125 دقیقه
5

بررسی چند مسأله از مسائل امتحانات نهایی پیرامون احتمالات حل و بحث چند مسأله از مسائل خارج متن کتاب

59 دقیقه
6

مرور مفهوم بازه، حل معادلات و نامعادلات گویا

126 دقیقه
7

مرور پیش نیازهایی از ریاضی۱ و ریاضی۲، تعریف نسبت مثلثاتیِ کتانژانت و نمایش هندسی آن روی دایره ی مثلثاتی، اتحادهایی پیرامون نسبت های مثلثاتیِ مجموعِ دو زاویه، استفاده از نرم افزار جئوجبرا برای بررسی مفاهیم درس، بخش دوم از فصل دوم کتاب (صفحات ۳۱ تا ۳۸ کتاب)

140 دقیقه
8

مرور پیش نیازهایی از ریاضی۲، بررسی ۱۷ مثال از مفهوم تابع، معرفی تابع چندضابطه ای و رسم چند تابع از این نوع، بخش سوم از فصل دوم کتاب (صفحات ۳۸ تا ۵۱ کتاب)

160 دقیقه
9

روش محاسبه دامنه ی توابع با بررسیِ ۱۴ مثال، نکات مهمی پیرامون ریشه های توابع سینوس و کسینوس، دامنه ی توابع چند ضابطه ای، جبرِ توابع (عملیات پنج گانه ی جمع، ضرب، تفاضل، تقسیم و ترکیب روی مجموعه ی توابع حقیقی و محاسبه ی دامنه ی توابعِ حاصل شده از این عملیات)، بخش چهارم از فصل دوم کتاب (صفحات ۵۱ تا ۶۶ کتاب)

222 دقیقه
10

بررسی چند مسأله از مسائل امتحانات نهایی پیرامون تابع، حل و بحث چند مسأله از مسائل خارج متن کتاب برای تمرین بیشتر

91 دقیقه

 

 


آخرین ویرایش صفحه: 17 شهریور 1398


نظرات و پیشنهادات شما درباره ی مطالب این صفحه، راه گشای ما است. ما را
از آن محروم مفرمایید. با تشکر
18 فروردین 1395

استفاده از مقالات، نمونه سوال ها و نرم افزارهای موجود در سایت، در وب سایت های دیگر، با ذکر منبع، آزاد است.
مهدی مفیدی احمدی ، اردیبهشت 1389